SENTIC

Pobierz katalog produktów

Inspiracje / Porady

Jak prawidłowo gruntować powierzchnie

Planowanie malowania ścian nie można zakończyć nad wyborem odpowiedniego koloru wnętrza. Należy również zadbać o to, aby prawidłowo przygotować ściany do malowania. Prawidłowe przygotowanie ścian przed malowaniem zaczyna się od oczyszczenia ścian oraz gruntowania. Zabiegi te są niezbędne jeśli chcemy zachować świeży wygląd ścian bez łuszczeń i zmarszczeń na dłużej. Poniżej znajdziecie szczegółowy poradnik jak prawidłowo gruntować powierzchnie.

Przygotowania do gruntowania

Na początku powinniśmy zadbać o wygładzenie ścian, aby były one gładkie i pozbawione zbędnych chropowatości. Należy starannie usunąć odpadający tynk oraz starą farbę, najlepiej do tej czynności przydaje się szpachelka, szlifierka lub papier ścierny. Jeśli przez przypadek odpadnie nam większy kawałek ściany niż planowaliśmy konieczne jest załatanie dziur masą szpachlową. Idealnie do tego nadaje się masa szpachlowa – akrylowa firmy Dragon, tworzy ona gładkie i bardzo wytrzymałe podłoże odporne na ewentualnie pęknięcia. Ponadto powierzchnia prawidłowo przygotowana do gruntowania powinna być odtłuszczona, sucha i gładka i wolna od grzybów i pleśni.

Gruntowanie

Po prawidłowym przygotowaniu powierzchni do gruntowania można przystąpić do działania docelowego. Przed użyciem grunt należy dokładnie wymieszać aż do ujednolicenia substancji. Na powierzchnie można go nakładać wałkiem lub pędzlem. Gruntowanie najlepiej rozpocząć od naroży i trudno dostępnych miejsc, do tego celu najlepiej używać małego wałka około 10 cm szerokości. Do zagruntowywania pozostałej powierzchni polecamy większy wałek około 20 cm, grunt należy nanosić ruchami góra-dół. Ostatni ruch powinniśmy wykonać z góry do dołu, aby zapobiec powstawaniu smug.

Gruntowanie polega na pomalowaniu lub nasączeniu podłoża, aby:
- zmniejszyć i wyrównać chłonność powierzchni
- wzmocnić i utwardzić podłoże
- zapewnić skuteczniejsze wiązanie farby z podłoże, a tym samym zapewnia mniejsze zużycie farby.

Jakiego gruntu użyć?

Na rynku znajduje się wiele typów gruntów, ich podział z reguły jest zależy od powierzchni na jakie będą stosowane. Poniżej znajdują się typy gruntów w ofercie Sentic, w wyszczególnieniem do jakich powierzchni są przeznaczone.

Grunt Lateksowa Emulsja Gruntująca przeznaczona jest do profesjonalnego gruntowania ścian i sufitów cementowych, cementowo-wapiennych, betonowych, kartonowo-gipsowych oraz gipsowych. Ten grunt może być stosowany wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Dodatkowo tworzy doskonały podkład pod farby akrylowe, lateksowe raz winylowe. Charakteryzuje się minimalnym poziomem zapachu nie jest uciążliwy podczas gruntowania oraz wysokim stopniem bieli – do prawidłowego zagruntowani powierzchni wystarczy jedna warstwa.

Grunt Uniwersalny Akrylowy stosuje się najczęściej do gruntowania porowatych i chłonnych podłoży tj. płyta gipsowo-kartonowa, płyta cementowa, posadzki, tynki (również dyspersyjne) itp. Produkt może być również stosowany pod farby, kleje masy samopoziomujące, szpachlówki, płyty ceramiczne, tapety papierowe, winylowe oraz z włókna szklanego. Grunt akrylowy firmy Sentic można stosować zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Dodatkowe informacje:

Prace najlepiej prowadzić w temperaturze od +10 C do + 30 C.
Grunty Sentic są gotowym produktem nie należy ich rozcieńczać, mieszać z wapnem, kredą lub innymi farbami.
Należy pamiętać, aby nie skracać czasu schnięcia gruntów, przed nałożeniem kolejnej warstwy. Informację na ten temat zawsze znajdują się na opakowaniu.

Pobierz katalog (PDF)

Śledź nas na Facebook'u

Zobacz stronę Dragon

Zobacz stronę Pomoc Domowa